FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
RJK5002DPD-00#J2
  • Manufacturer: Renesas Electronics America Inc
  • Product NO: RJK5002DPD-00#J2
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 2.4A (Ta) 30W (Tc) Surface Mount MP-3A
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.4A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5Ohm @ 1.2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id -
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 6.7 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 165 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 30W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package MP-3A
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Product Number RJK5002
N-Channel 500 V 2.4A (Ta) 30W (Tc) Surface Mount MP-3A