Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
RJK5015DPM-00#T1
  • Manufacturer: Renesas Electronics America Inc
  • Product NO: RJK5015DPM-00#T1
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6520
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 25A (Ta) 60W (Tc) Through Hole TO-3PFM
Parameters
Mfr Renesas Electronics America Inc
Series -
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 25A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 240mOhm @ 12.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id -
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 66 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2600 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 60W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-3PFM
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Base Product Number RJK5015
N-Channel 500 V 25A (Ta) 60W (Tc) Through Hole TO-3PFM