FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
RJK6013DPE-00#J3
  • Manufacturer: Renesas Electronics America Inc
  • Product NO: RJK6013DPE-00#J3
  • Package: SC-83
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5418
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 11A (Ta) 100W (Tc) Surface Mount LDPAK
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 700mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id -
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 37.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1450 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 100W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package LDPAK
Package / Case SC-83
Base Product Number RJK6013
N-Channel 600 V 11A (Ta) 100W (Tc) Surface Mount LDPAK