Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
RM2004NE
  • Manufacturer: Rectron USA
  • Product NO: RM2004NE
  • Package: SOT-23-6
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2300
  • Bulk purchase price:
  • Description: Mosfet Array 20V 6A (Ta) 1.25W (Ta) Surface Mount SOT-23-6
Parameters
Mfr Rectron USA
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 24mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 8nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 650pF @ 10V
Power - Max 1.25W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-6
Supplier Device Package SOT-23-6
Base Product Number RM2004
Mosfet Array 20V 6A (Ta) 1.25W (Ta) Surface Mount SOT-23-6