Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
RM3003S6
  • Manufacturer: Rectron USA
  • Product NO: RM3003S6
  • Package: SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6028
  • Bulk purchase price:
  • Description: Mosfet Array 30V 3.5A (Ta), 2.7A (Ta) 1.2W (Ta) Surface Mount TSOT-23-6L
Parameters
Mfr Rectron USA
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration N and P-Channel
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.5A (Ta), 2.7A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 58mOhm @ 3.5A, 10V, 100mOhm @ 2.7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.3V @ 250µA, 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 5nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 210pF @ 15V, 199pF @ 15V
Power - Max 1.2W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)