Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
RP1E125XNTR
  • Manufacturer: Rohm Semiconductor
  • Product NO: RP1E125XNTR
  • Package: 6-SMD, Flat Leads
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7966
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 12.5A (Ta) 2W (Ta) Surface Mount MPT6
Parameters
Mfr Rohm Semiconductor
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12mOhm @ 12.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 12.7 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1000 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2W (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)