Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
RQ6E085BNTCR
  • Manufacturer: Rohm Semiconductor
  • Product NO: RQ6E085BNTCR
  • Package: SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 530
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 8.5A (Tc) 1.25W (Tc) Surface Mount TSMT6 (SC-95)
Parameters
Mfr Rohm Semiconductor
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 14.4mOhm @ 8.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 32.7 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1350 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.25W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)