Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
RRL025P03TR
  • Manufacturer: Rohm Semiconductor
  • Product NO: RRL025P03TR
  • Package: 6-SMD, Flat Leads
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 30 V 2.5A (Ta) 320mW (Ta) Surface Mount TUMT6
Parameters
Mfr Rohm Semiconductor
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 75mOhm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 5.2 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 480 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 320mW (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TUMT6
Package / Case 6-SMD, Flat Leads
Base Product Number RRL025
P-Channel 30 V 2.5A (Ta) 320mW (Ta) Surface Mount TUMT6