Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
RSF014N03TL
  • Manufacturer: Rohm Semiconductor
  • Product NO: RSF014N03TL
  • Package: 3-SMD, Flat Leads
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 1.4A (Ta) 800mW (Ta) Surface Mount TUMT3
Parameters
Mfr Rohm Semiconductor
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.4A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 240mOhm @ 1.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 2 nC @ 5 V
Vgs (Max) 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 70 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 800mW (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TUMT3
Package / Case 3-SMD, Flat Leads
Base Product Number RSF014
N-Channel 30 V 1.4A (Ta) 800mW (Ta) Surface Mount TUMT3