Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
RSJ550N10TL
  • Manufacturer: Rohm Semiconductor
  • Product NO: RSJ550N10TL
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 958
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 55A (Ta) 100W (Tc) Surface Mount LPTS
Parameters
Mfr Rohm Semiconductor
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 55A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 16.8mOhm @ 27.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 143 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6150 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 100W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package LPTS
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Product Number RSJ550
N-Channel 100 V 55A (Ta) 100W (Tc) Surface Mount LPTS