Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
RSQ035N06HZGTR
  • Manufacturer: Rohm Semiconductor
  • Product NO: RSQ035N06HZGTR
  • Package: SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 3.5A (Tc) 950mW (Ta) Surface Mount TSMT6 (SC-95)
Parameters
Mfr Rohm Semiconductor
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 70mOhm @ 3.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 6.5 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 430 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 950mW (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)