FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
RSS105N03FU6TB
  • Manufacturer: Rohm Semiconductor
  • Product NO: RSS105N03FU6TB
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4742
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 10.5A (Ta) 2W (Ta) Surface Mount 8-SOP
Parameters
Mfr Rohm Semiconductor
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11.7mOhm @ 10.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15 nC @ 5 V
Vgs (Max) 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1130 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2W (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-SOP
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Product Number RSS105
N-Channel 30 V 10.5A (Ta) 2W (Ta) Surface Mount 8-SOP