FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
RTF015P02TL
  • Manufacturer: Rohm Semiconductor
  • Product NO: RTF015P02TL
  • Package: 3-SMD, Flat Leads
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 20 V 1.5A (Ta) 800mW (Ta) Surface Mount TUMT3
Parameters
Operating Temperature 150°C (TJ)
Package / Case 3-SMD, Flat Leads
Base Product Number RTF015
Mfr Rohm Semiconductor
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 135mOhm @ 1.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 5.2 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 560 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 800mW (Ta)
P-Channel 20 V 1.5A (Ta) 800mW (Ta) Surface Mount TUMT3