FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
RTF016N05FRATL
  • Manufacturer: Rohm Semiconductor
  • Product NO: RTF016N05FRATL
  • Package: 3-SMD, Flat Leads
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 17
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 45 V 1.6A (Ta) 800mW Surface Mount TUMT3
Parameters
Mfr Rohm Semiconductor
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 45 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.6A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 1.6A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 2.3 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 150 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 800mW
Operating Temperature 150°C
Package / Case 3-SMD, Flat Leads
Base Product Number RTF016
N-Channel 45 V 1.6A (Ta) 800mW Surface Mount TUMT3