Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
RTR025N03TL
  • Manufacturer: Rohm Semiconductor
  • Product NO: RTR025N03TL
  • Package: SC-96
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 38
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 2.5A (Ta) 1W (Ta) Surface Mount TSMT3
Parameters
Mfr Rohm Semiconductor
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 92mOhm @ 2.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 4.6 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) 12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 220 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1W (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TSMT3
Package / Case SC-96
Base Product Number RTR025
N-Channel 30 V 2.5A (Ta) 1W (Ta) Surface Mount TSMT3