Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
RV2C010UNT2L
  • Manufacturer: Rohm Semiconductor
  • Product NO: RV2C010UNT2L
  • Package: SC-101, SOT-883
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 20 V 1A (Ta) 400mW (Ta) Surface Mount VML1006
Parameters
Mfr Rohm Semiconductor
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.2V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 470mOhm @ 500mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 1mA
Vgs (Max) ±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 40 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 400mW (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)