Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
RW4E065GNTCL1
  • Manufacturer: Rohm Semiconductor
  • Product NO: RW4E065GNTCL1
  • Package: 6-PowerUFDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 6.5A (Ta) 1.5W (Ta) Surface Mount DFN1616-7T
Parameters
Mfr Rohm Semiconductor
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 22.5mOhm @ 6.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 4.3 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 260 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.5W (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package DFN1616-7T
Package / Case 6-PowerUFDFN
Base Product Number RW4E065
N-Channel 30 V 6.5A (Ta) 1.5W (Ta) Surface Mount DFN1616-7T