FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
S-1142B39I-E6T1U
  • Manufacturer: ABLIC Inc.
  • Product NO: S-1142B39I-E6T1U
  • Package: 6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 11
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 6-HSOP
Parameters
Manufacturer ABLIC Inc.
Series S-1142A/B
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 50V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.9V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.62V @ 200mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
Current - Supply (Max) 9 µA
PSRR 40dB (100Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Thermal Shutdown
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
Supplier Device Package 6-HSOP
Base Product Number S-1142
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 6-HSOP