FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
S-1167B47-I6T2G
  • Manufacturer: ABLIC Inc.
  • Product NO: S-1167B47-I6T2G
  • Package: 6-SMD, Flat Leads
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5210
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SNT-6A
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.7V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.21V @ 100mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 900 nA
Current - Supply (Max) 16 µA
PSRR 65dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
REACH Status REACH Unaffected
Standard Package 5,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SNT-6A