FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
S-1170B28UC-OTNTFG
  • Manufacturer: ABLIC Inc.
  • Product NO: S-1170B28UC-OTNTFG
  • Package: SOT-89-5/6
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8738
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA SOT-89-5
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.22V @ 300mA
Current - Output 800mA
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
Current - Supply (Max) 160 µA
PSRR 70dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Thermal Shutdown
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-89-5/6
Supplier Device Package SOT-89-5
Base Product Number S-1170
RoHS Status RoHS Compliant
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA SOT-89-5