FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
S-1170B38PD-OTXTFG
  • Manufacturer: ABLIC Inc.
  • Product NO: S-1170B38PD-OTXTFG
  • Package: 6-SMD, Flat Lead Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4009
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA 6-HSON (A) (2.9x2.8)
Parameters
Manufacturer ABLIC Inc.
Series S-1170
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.18V @ 300mA
Current - Output 800mA
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
Current - Supply (Max) 160 µA
PSRR 65dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Thermal Shutdown
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-SMD, Flat Lead Exposed Pad
Supplier Device Package 6-HSON (A) (2.9x2.8)
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA 6-HSON (A) (2.9x2.8)