Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
S-1200B21-I6T2G
  • Manufacturer: ABLIC Inc.
  • Product NO: S-1200B21-I6T2G
  • Package: 6-SMD, Flat Leads
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8424
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SNT-6A
Parameters
Manufacturer ABLIC Inc.
Series S-1200
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.1V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.31V @ 100mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
Current - Supply (Max) 40 µA
PSRR 70dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-SMD, Flat Leads
Supplier Device Package SNT-6A
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 5,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SNT-6A