FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
S-1200B43-I6T2U
  • Manufacturer: ABLIC Inc.
  • Product NO: S-1200B43-I6T2U
  • Package: 6-SMD, Flat Leads
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7780
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SNT-6A
Parameters
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.19V @ 100mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
Current - Supply (Max) 40 µA
PSRR 65dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Output Type Fixed
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SNT-6A