FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
S-1333A24-A4T1U3
  • Manufacturer: ABLIC Inc.
  • Product NO: S-1333A24-A4T1U3
  • Package: 4-SMD, Flat Lead Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2447
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA HSNT-4-A
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.4V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.36V @ 100mA
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
Current - Supply (Max) 38 µA
PSRR 70dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Overcurrent, Thermal Shutdown
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-SMD, Flat Lead Exposed Pad
Supplier Device Package HSNT-4-A
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 10,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA HSNT-4-A