FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
S-1335A26-N4T1U3
  • Manufacturer: ABLIC Inc.
  • Product NO: S-1335A26-N4T1U3
  • Package: SC-82A, SOT-343
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7543
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SC-82AB
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.6V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.117V @ 100mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
Current - Supply (Max) 54 µA
PSRR 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Overcurrent, Soft-Start
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-82A, SOT-343
Supplier Device Package SC-82AB
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SC-82AB