Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
S-13A1A17-E6T1U3
  • Manufacturer: ABLIC Inc.
  • Product NO: S-13A1A17-E6T1U3
  • Package: 6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7418
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 6-HSOP
Parameters
Manufacturer ABLIC Inc.
Series S-13A1
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.7V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.15V @ 300mA
Current - Output 1A
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
Current - Supply (Max) 90 µA
PSRR 65dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Inrush Current Limit, Over Current, Thermal Shutdown
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
Supplier Device Package 6-HSOP
Base Product Number S-13A1
RoHS Status RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 4,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 6-HSOP