Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
S-817A12ANB-CUBT2U
  • Manufacturer: ABLIC Inc.
  • Product NO: S-817A12ANB-CUBT2U
  • Package: SC-82A, SOT-343
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 78
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 20mA SC-82AB
Parameters
Mfr ABLIC Inc.
Series S-817
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.58V @ 10mA
Current - Output 20mA
Current - Quiescent (Iq) 2.5 µA
PSRR -
Control Features -
Protection Features Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-82A, SOT-343
Supplier Device Package SC-82AB
Base Product Number S-817
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 20mA SC-82AB