FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
S-817B27AUA-CWQT2U
  • Manufacturer: ABLIC Inc.
  • Product NO: S-817B27AUA-CWQT2U
  • Package: TO-243AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6810
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 35mA SOT-89-3
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.7V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.51V @ 10mA
Current - Output 35mA
Protection Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Base Product Number S-817
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 35mA SOT-89-3