FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
S-817B27AY-B-G
  • Manufacturer: ABLIC Inc.
  • Product NO: S-817B27AY-B-G
  • Package: TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5664
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 35mA TO-92-3
Series S-817
Package Bulk
Product Status Obsolete
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.7V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.51V @ 10mA
Current - Output 35mA
Protection Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device Package TO-92-3
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 500
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 35mA TO-92-3