FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
S-L2980A18PN-TF-G
  • Manufacturer: ABLIC Inc.
  • Product NO: S-L2980A18PN-TF-G
  • Package: 5-SMD, Flat Leads
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9187
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 5-SON (2x1.7)
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.29V @ 50mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
Current - Supply (Max) 140 µA
PSRR 70dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 5-SMD, Flat Leads
Supplier Device Package 5-SON (2x1.7)
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
Standard Package 3,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 5-SON (2x1.7)