Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SB5100E-G
  • Manufacturer: Comchip Technology
  • Product NO: SB5100E-G
  • Package: DO-201AD, Axial
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4
  • Bulk purchase price:
  • Description: Diode 100 V 5A Through Hole DO-201AD
Parameters
Mfr Comchip Technology
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) 5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 850 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F 500pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-201AD, Axial
Supplier Device Package DO-201AD
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C
Base Product Number SB5100
Diode 100 V 5A Through Hole DO-201AD