Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SC35VB80-G
  • Manufacturer: Comchip Technology
  • Product NO: SC35VB80-G
  • Package: 5-Square, SCVB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3061
  • Bulk purchase price:
  • Description: Bridge Rectifier Three Phase Standard 800 V Chassis Mount SCVB
Parameters
Mfr Comchip Technology
Series -
Package Tray
Product Status Obsolete
Diode Type Three Phase
Technology Standard
Voltage - Peak Reverse (Max) 800 V
Current - Average Rectified (Io) 35 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.05 V @ 12.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 800 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case 5-Square, SCVB
Supplier Device Package SCVB
Base Product Number SC35VB80
Bridge Rectifier Three Phase Standard 800 V Chassis Mount SCVB