Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SCTWA20N120
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: SCTWA20N120
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 570
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 1200 V 20A (Tc) 175W (Tc) Through Hole HiP247™ Long Leads
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series -
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology SiCFET (Silicon Carbide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 20V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 239mOhm @ 10A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 1mA (Typ)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 45 nC @ 20 V
Vgs (Max) +25V, -10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 650 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 175W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 200°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package HiP247™ Long Leads
Package / Case TO-247-3
Base Product Number SCTWA20
N-Channel 1200 V 20A (Tc) 175W (Tc) Through Hole HiP247™ Long Leads