Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SFF9250L
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: SFF9250L
  • Package: TO-3P-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2259
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 200 V 12.6A (Tc) 90W (Tc) Through Hole TO-3PF
Parameters
Mfr Fairchild Semiconductor
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12.6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 230mOhm @ 6.3A, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 120 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3250 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 90W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-3PF
Package / Case TO-3P-3 Full Pack
P-Channel 200 V 12.6A (Tc) 90W (Tc) Through Hole TO-3PF