Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SFM9014TF
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: SFM9014TF
  • Package: TO-261-4, TO-261AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2968
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 60 V 1.8A (Ta) 2.8W (Ta) Surface Mount SOT-223-4
Parameters
Supplier Device Package SOT-223-4
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Mfr Fairchild Semiconductor
Series -
Package Bulk
Product Status Obsolete
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.8A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 500mOhm @ 900mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 11 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 350 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.8W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
P-Channel 60 V 1.8A (Ta) 2.8W (Ta) Surface Mount SOT-223-4