Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SI3500-A-GM
  • Manufacturer: Skyworks Solutions Inc.
  • Product NO: SI3500-A-GM
  • Package: 20-VQFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5174
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive, Isolation Capable Adjustable 1.8V 1 Output 400mA 20-VQFN Exposed Pad
Parameters
Series -
Package Tray
Product Status Obsolete
Function Step-Down
Output Configuration Positive, Isolation Capable
Topology Buck
Output Type Adjustable
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 42V
Voltage - Input (Max) 57V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) 12V
Current - Output 400mA
Frequency - Switching 350kHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 20-QFN (5x5)
Base Product Number SI3500
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 60
Buck Switching Regulator IC Positive, Isolation Capable Adjustable 1.8V 1 Output 400mA 20-VQFN Exposed Pad