FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SIHG039N60E-GE3
  • Manufacturer: Vishay Siliconix
  • Product NO: SIHG039N60E-GE3
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 392
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 63A (Tc) 357W (Tc) Through Hole TO-247AC
Parameters
Mfr Vishay Siliconix
Series E
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 63A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 39mOhm @ 32A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 126 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4369 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 357W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247AC
Package / Case TO-247-3
Base Product Number SIHG039
N-Channel 600 V 63A (Tc) 357W (Tc) Through Hole TO-247AC