FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SIHH125N60EF-T1GE3
  • Manufacturer: Vishay Siliconix
  • Product NO: SIHH125N60EF-T1GE3
  • Package: 8-PowerTDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 23A (Tc) 156W (Tc) Surface Mount PowerPAK® 8 x 8
Parameters
Mfr Vishay Siliconix
Series EF
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 23A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 125mOhm @ 12A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 47 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1533 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 156W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PowerPAK® 8 x 8
Package / Case 8-PowerTDFN
Base Product Number SIHH125
N-Channel 600 V 23A (Tc) 156W (Tc) Surface Mount PowerPAK® 8 x 8