FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SIHJ10N60E-T1-GE3
  • Manufacturer: Vishay Siliconix
  • Product NO: SIHJ10N60E-T1-GE3
  • Package: PowerPAK® SO-8
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 10A (Tc) 89W (Tc) Surface Mount PowerPAK® SO-8
Parameters
Mfr Vishay Siliconix
Series E
Package Cut Tape (CT)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 360mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 50 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 784 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 89W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PowerPAK® SO-8
Package / Case PowerPAK® SO-8
Base Product Number SIHJ10
N-Channel 600 V 10A (Tc) 89W (Tc) Surface Mount PowerPAK® SO-8