FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SIHP22N60S-E3
  • Manufacturer: Vishay Siliconix
  • Product NO: SIHP22N60S-E3
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4315
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 22A (Tc) Through Hole TO-220AB
Parameters
Mfr Vishay Siliconix
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 22A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 11A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 110 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2810 pF @ 25 V
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220AB
Package / Case TO-220-3
Base Product Number SIHP22
N-Channel 600 V 22A (Tc) Through Hole TO-220AB