FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SIHS36N50D-E3
  • Manufacturer: Vishay Siliconix
  • Product NO: SIHS36N50D-E3
  • Package: TO-274AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4170
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 36A (Tc) 446W (Tc) Through Hole SUPER-247™ (TO-274AA)
Parameters
Mfr Vishay Siliconix
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 36A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 130mOhm @ 18A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 125 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3233 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 446W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)