Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SM72238TD-3.3/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: SM72238TD-3.3/NOPB
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7420
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-252-3
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series SolarMagic™
Package Tube
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 30V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 100mA
Current - Output 100mA
Current - Quiescent (Iq) 140 µA
Current - Supply (Max) 14 mA
PSRR -
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package TO-252-3
Base Product Number SM72238
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 2 (1 Year)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 75
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-252-3