Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SMP1352-040LF
  • Manufacturer: Skyworks Solutions Inc.
  • Product NO: SMP1352-040LF
  • Package: 0402 (1005 Metric)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: RF Diode PIN - Single 200V 150 mA 750 mW 0402
Parameters
Product Status Active
Diode Type PIN - Single
Voltage - Peak Reverse (Max) 200V
Current - Max 150 mA
Capacitance @ Vr, F 0.3pF @ 20V, 1MHz
Resistance @ If, F 1.35Ohm @ 100mA, 100MHz
Power Dissipation (Max) 750 mW
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TA)
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package 0402
Base Product Number SMP1352
Mfr Skyworks Solutions Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
RF Diode PIN - Single 200V 150 mA 750 mW 0402