Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SN74ACT14N
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: SN74ACT14N
  • Package: 14-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-PDIP
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series 74ACT
Package Tube
Product Status Active
Logic Type Inverter
Number of Circuits 6
Number of Inputs 1
Features Schmitt Trigger
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Max) 2 µA
Current - Output High, Low 24mA, 24mA
Input Logic Level - Low 0.5V ~ 1.4V
Input Logic Level - High 1.2V ~ 2.1V
Max Propagation Delay @ V, Max CL 11.5ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package 14-PDIP
Package / Case 14-DIP (0.300", 7.62mm)