FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SN74ACT14NSRG4
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: SN74ACT14NSRG4
  • Package: 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6689
  • Bulk purchase price:
  • Description: Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-SO
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series 74ACT
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Logic Type Inverter
Number of Circuits 6
Number of Inputs 1
Features Schmitt Trigger
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Max) 2 µA
Current - Output High, Low 24mA, 24mA
Input Logic Level - Low 0.5V ~ 1.4V
Input Logic Level - High 1.2V ~ 2.1V
Max Propagation Delay @ V, Max CL 11.5ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 14-SO
Package / Case 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width)