FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SN74ACT240PWR
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: SN74ACT240PWR
  • Package: 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element 3-State Output 20-TSSOP
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series 74ACT
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Logic Type Buffer, Inverting
Number of Elements 2
Number of Bits per Element 4
Input Type -
Output Type 3-State
Current - Output High, Low 24mA, 24mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)