Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SN74BCT640DWR
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: SN74BCT640DWR
  • Package: 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6582
  • Bulk purchase price:
  • Description: Transceiver, Inverting 1 Element 8 Bit per Element 3-State Output 20-SOIC
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series 74BCT
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Logic Type Transceiver, Inverting
Number of Elements 1
Number of Bits per Element 8
Input Type -
Output Type 3-State
Current - Output High, Low 3mA, 24mA; 15mA, 64mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)