Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SN74F00NE4
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: SN74F00NE4
  • Package: 14-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3267
  • Bulk purchase price:
  • Description: NAND Gate IC 4 Channel 14-PDIP
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series 74F
Package Tube
Product Status Active
Logic Type NAND Gate
Number of Circuits 4
Number of Inputs 2
Features -
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Max) 10.2 mA
Current - Output High, Low 1mA, 20mA
Input Logic Level - Low 0.8V
Input Logic Level - High 2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL 5ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package 14-PDIP
Package / Case 14-DIP (0.300", 7.62mm)