Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SN74F109N
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: SN74F109N
  • Package: 16-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 831
  • Bulk purchase price:
  • Description: Flip Flop 2 Element JK Type 1 Bit Positive Edge 16-DIP (0.300", 7.62mm)
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series 74F
Package Tube
Product Status Active
Function Set(Preset) and Reset
Type JK Type
Output Type Complementary
Number of Elements 2
Number of Bits per Element 1
Clock Frequency 150 MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL 8ns @ 5V, 50pF
Trigger Type Positive Edge
Current - Output High, Low 1mA, 20mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Iq) 17 mA
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package 16-PDIP
Package / Case 16-DIP (0.300", 7.62mm)
Base Product Number 74F109
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 25
Flip Flop 2 Element JK Type 1 Bit Positive Edge 16-DIP (0.300", 7.62mm)