FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SN74F138NG4
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: SN74F138NG4
  • Package: 16-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5068
  • Bulk purchase price:
  • Description: Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-PDIP
Parameters
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 25
Manufacturer Texas Instruments
Series 74F
Package Tube
Product Status Discontinued at /
Type Decoder/Demultiplexer
Circuit 1 x 3:8
Independent Circuits 1
Current - Output High, Low 1mA, 20mA
Voltage Supply Source Single Supply
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case 16-DIP (0.300", 7.62mm)